Najstarszą polską książnicą jest Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, założona w 1364 r. Do najstarszych bibliotek w Polsce należą: Biblioteka Kórnicka − biblioteka działająca od 1826, założona w Kórniku przez Tytusa Działyńskiego. Od 1953 należy do Polskiej Akademii Nauk. Zbiory Biblioteki liczą ok. 350 tysięcy woluminów, w tym 30 tysięcy starych druków i 15 tysięcy rękopisów, m.in. Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego a także Napoleona Bonaparte. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu to najstarsza Biblioteka Publiczna, ufundowana przez Hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Powstała w 1829 roku.

ose 01

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w konkursie OSEwyzwanie organizowanym przez NASK i Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

O tym, jak magicznym miejscem może być biblioteka wiedzą ci, którzy pasjonują się odkrywaniem tajemnic ukrytych na stronicach książek.

Arystoteles /384-322 p.n.e. / jest uważany za pierwszego zbieracza książek.

W historii cywilizacji starożytnej kultury hellenistycznej najstarszą i największą biblioteką była Biblioteka Aleksandryjska założona w III wieku p.n.e. przez Ptolemeusza i Sotera w Egipcie. Zgromadziła niemal całe piśmiennictwo greckie, etiopskie, hebrajskie, indyjskie, perskie. Liczyła 700 tys. zwojów pergaminowych i papirusowych.

Podkategorie

W tym miejscu będą zamieszczane materiały do wykorzystania przez uczniów w czasie nauki. Będziemy systematycznie publikowali różnego rodzju filmy, artykuły, adresy stron z których uczniwie będa mogli korzystać w ramach realizacji zajęć wychowania fizycznego.