eko

19 kwietnia uczniowie klas VII naszej szkoły, pod opieką nauczycieli udali się na pokazy organizowane przez Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Ich celem było ukazanie właściwości substancji w niskich temperaturach oraz zapoznanie z historią i zastosowaniami kriogeniki. Zajęcia rozpoczęły się wykładem dotyczącym historii skroplenia gazów, w której niewątpliwą rolę odegrali Polacy – Karol Olszewski oraz Zygmunt Wróblewski. Następnie młodzież uczestniczyła w prezentacji doświadczeń, podczas których dowiedziała się jak wyglądają przemiany fazowe w metalach i niemetalach oraz jak zmieniają się właściwości zamrożonych substancji organicznych. Pracownicy uniwersyteccy przedstawili również proces powstawania mgły i piany pod wpływem nagłych zmian temperatur. Na koniec zaprezentowano spalanie mieszaniny piorunującej, wykorzystywanej w silnikach rakietowych. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Inżynierii Miejskiej. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z fizyki, które stanowiły uzupełnienie i rozszerzenie programu szkolnego. Każdy z uczestników mógł wykonać doświadczenia fizyczne, w czasie których zapoznał się między innymi z działaniem siły grawitacji, swobodnym spadkiem ciał, z siłami tarcia, obwodami elektrycznymi i innymi wynalazkami technicznymi. Na zakończenie uczniowie w grupach budowali poduszkowiec, zdolny unieść jedną osobę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a poznana w nich wiedza praktyczna pozwoli młodzieży wykorzystać ją w nauce teoretycznej.(AG)