Aktualności

aktualnosci

recytat 

Nagrodzone recytacje wierszy Patrona 4 marca 2020 r. w Szkole Podstawowej im. K. Brodzińskiego w Królówce odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Kazimierza Brodzińskiego.

Wzięło w nim udział 36 osób ( 23 w I kategorii wiekowej z klas IV – VI oraz 13 w II kategorii z klas VII – VIII ), reprezentujących osiem szkół: SP w Wojakowej, SP w Muchówce, SP w Nowym Wiśniczu, SP w Starym Wiśniczu, SP w Kobylu, SP w Chronowie, SP w Królówce i SP nr 2 w Bochni. Uczestnicy prezentowali wybrane wiersze Kazimierza Brodzińskiego, których tematem stała się poezja oraz rola poety.

Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy eliminacji przeprowadzonych w szkolnej bibliotece 28 lutego: Natalia Styrna z kl. Vb , Gabriela Cepak z kl. V d, Aleksandra Jodłowska z kl. V d i Dominik Jeziorek z kl. VII b. Wszyscy z dużym zaangażowaniem poznawali poetycką twórczość naszego Patrona, a także z powodzeniem zgłębiali tajniki sztuki recytacji, co zostało dostrzeżone przez jury konkursu i jego organizatorów. Już 5 marca do szkoły dotarła radosna wiadomość. W młodszej kategorii wiekowej dwa równorzędne I miejsca zajęły: Gabriela Cepak i Aleksandra Jodłowska ( opiekun Agnieszka Kaźmirek ). W starszej kategorii wiekowej jury również postanowiło przyznać dwa równorzędne I miejsca. Zajęli je: Dominik Jeziorek ( opiekun Bożena Tyrka ) oraz Aniela Oświęcimka z SP w Nowym Wiśniczu.

10 marca w SP w Królówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona, po zakończeniu której laureaci odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Część artystyczna została poświęcona polskim laureatom literackiej Nagrody Nobla, uwzględniono również piątą noblistkę, której zaszczytne wyróżnienie przyznano kilka miesięcy temu, 10.10. 2019 r. - Panią Olgę Tokarczuk. Występ uczniów zaprzyjaźnionej szkoły został bardzo ciepło przyjęty przez zaproszonych gości. Zadbano również o interesującą oprawę muzyczną i o choreografię. Jedna z laureatek konkursu recytatorskiego – Gabrysia Cepak – została poproszona o dołączenie do grupy młodych artystów i raz jeszcze, w trakcie ich występu, w poruszający sposób zaprezentowała zebranym wiersz K. Brodzińskiego pt. „Poezja”.

Serdecznie gratuluję nagrodzonym i zachęcam wszystkich do lektury dzieł Patrona. Warto zaglądać do poetyckiego i literackiego świata romantycznego poety w poszukiwaniu duchowych przeżyć, zrozumienia fenomenu miłości ojczyzny czy też siły tradycji i piękna kultury ludowej. Na uważnego czytelnika czekają aktualne, mimo upływu czasu, prawdy dotyczące ludzkiego życia. Agnieszka Kaźmirek