Archiwum

zolnierze wykleci msza

Niezwykle bogate były tegoroczne obchody święta Żołnierzy Niezłomnych. Począwszy od niedzieli, gdy Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka” zorganizowało V Bieg Tropem Wilczym, a wzięło w nim udział około 100 uczestników. Bieg honorowy został rozegrany na dystansie 1963 metrów (dla upamiętnienia śmierci ostatniego wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”), a następnie bieg główny, na dystansie 3700 metrów.

Obsługą techniczną wzmocnili nas w br. żołnierze w czerwonych beretach, a ponadto SRH „Najemnicy Bocheńscy”. Partnerem w większości zadań było Starostwo Powiatowe w Bochni. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy zestaw: medal, koszulkę, opaskę odblaskową oraz szereg niespodzianek od Fundacji „Wolność i Demokracja”. Główne obchody odbyły się 1 marca, a składały się na nie:

● II Turniej Gier Strategicznych (wzięło w nim udział 48 uczniów z 7 szkół bocheńskich)
● Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych (29 uczestników z 14 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych powiatu bocheńskiego)
● Konkurs Plastyczny (47 uczniów z 10 szkół podstawowych i gimnazjów)
● Wspaniała część artystyczna w wykonaniu uczniów Naszej Szkoły
● Wystawa pokonkursowa prac uczniów
● Podsumowanie imprez i konkursów zorganizowanych z okazji tegorocznego święta
● wykład dr Michała Wenklara z Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, który przybył na zaproszenie Naszej Szkoły.

Wszystkie elementy odbywały się w „Dwójce”, jak zawsze gościnnej. Ostatnim, najważniejszym akordem była uroczysta Msza św. w Bazylice św. Mikołaja. Po jej zakończeniu, w trakcie przemarszu przed Pomnik gen. Leopolda Okulickiego, znów główną rolę pełnili Nasi Uczniowie, niosący portrety bocheńskich „wyklętych”, baner upamiętniający ich ofiarę oraz wielką, biało-czerwoną flagę. Wyrazy uznania należą się Pani Prezes Stowarzyszenia „Bocheńska Dwójka” Małgorzacie Mrózek, którą dzielnie wspomagali nauczyciele: Małgorzata Śliwa, Agnieszka Cholewa-Bajda, Dorota Dobranowska, Katarzyna Zdeb, Beata Serwińska oraz Zbigniew Solak. Największą furorę zrobili uczniowie klasy 4c (najmłodsi spośród wszystkich), uczestnicząc w Grze Miejskiej, zorganizowanej przez Zespół Szkół nr 1 w Bochni, zostawili w pokonanym polu 10 drużyn, wszystkie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych! Zostali przygotowani przez Zbigniewa Solaka (ich nauczyciela historii i dyrektora szkoły), a w zwycięskim marszu poprowadzeni przez wychowawcę Małgorzatę Zgłobicką. Sponsorami święta byli: Burmistrz Miasta Bochnia, Fundacja „I Like”, Starostwo Powiatowe w Bochni, Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka” oraz Reporter Young. Wierzymy, że uczestnictwo tak wielu osób w święcie Żołnierzy Niezłomnych, będzie procentować aktywną postawą młodych ludzi, dla których hasło Bóg – Honor – Ojczyzna są najważniejsze w życiu, a świadomość wszystkich świadków będzie stale rozwijała się (ZS).