SS 111

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21 marca 2017 roku uczniowie klas 2 a i 3 c pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pod hasłem „Majsterkowo”. Ideą warsztatów było rozwijanie u dzieci i młodzieży zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni oraz zdobywanie umiejętności praktycznych.

Dzieci uczyły się nazywania materiałów, rozpoznawania elementów całości, łączenia ich ze sobą za pomocą różnych technik - klejenia lub zbijania gwoździami. Celem tych zajęć było podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci, rozwijanie ich zainteresowań, jak również doskonalenie i kształtowanie umiejętności konstruowania i majsterkowania. Podczas tej wycieczki uczniowie zwiedzili wielkopowierzchniowy sklep Castorama w Krakowie. Zobaczyli jak wygląda i na czym polega praca sprzedawcy. W jaki sposób i za pomocą jakich urządzeń układa się towary na wysokich, kilkumetrowych półkach. Czym tnie się wielkogabarytowe płyty drewnopodobne, jak odmierza się kable do sprzedaży oraz miesza farby. Po zwiedzeniu sklepu zaczęły się warsztaty. Uczniowie klasy 3 c własnoręcznie wykonali drewniane stojaki na kubki, a dzieci z klasy 2 a zrobiły karmniki. Oba zadania były bardzo trudne i początkowo wydawały się niewykonalne. Jednak zdolni majsterkowicze, z niewielką pomocą pań prowadzących warsztaty oraz swoich wychowawczyń, świetnie sobie poradzili z tym wyzwaniem. Każde dziecko wykonało swoją pracę. Wbijanie gwoździ, wkręcanie śrubek, dopasowywanie i klejenie elementów oraz malowanie gotowego wytworu, nie było zadaniem prostym. Dlatego też efekt końcowy przyniósł każdemu dużo satysfakcji. Dzieci zabrały swoje karmniki i stojaki na kubki do domu. Będą to nie tylko pamiątki z wycieczki do Castoramy, ale również przedmioty użyteczne. Wyjazd był bardzo udany, praktyczny i pouczający.(R.B)