zielona szkola

W dniach 24-26.05.2017r. uczniowie klas IId, IIIa, IIId z nauczycielami: Jolantą Jarosz, Dorotą Budzyn, Moniką Gaworczyk, Sabiną Baniak i Anną Kazior przebywali na Zielonej Szkole, w stolicy Beskidu Śląskiego – Wiśle. Gościliśmy w przyjaznym pensjonacie „Uśmiech” zlokalizowanym w malowniczej dolinie potoku Malinka.

W pierwszy dzień odwiedziliśmy Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, gdzie edukacja przyrodnicza łączy się z dobrą zabawą. Mieszkańcy nietypowego zoo towarzyszyli przez całą wycieczkę. Zwierzęta jadły z ręki i chętnie pozowały do zdjęć. Uczestniczyliśmy również w zachwycającym pokazie lotów sów. Po obiedzie udaliśmy się do Parku Dinozaurów i Ogromnych Owadów. Zwiedzając, mogliśmy przyjrzeć się z bliska naturalnej wielkości prehistorycznym gadom i wsłuchać się w ich przerażające odgłosy. Na zakończenie dnia wspaniale bawiliśmy się na dyskotece, którą poprowadził dla nas DJ.

Następnego dnia Wiślańską Ciuchcią Martusią zwiedziliśmy najciekawsze miejsca w Wiśle: skocznię narciarską im. Adama Małysza, Zaporę Wisła Czarne, Wodospad Czarne, Zamek Prezydencki oraz Galerię sportowych trofeów Adama Małysza. Nie zabrakło również czasu na zakup ciekawych pamiątek. Po południu pojechaliśmy do „Chlebowej Chaty” w Górkach Wielkich obok Brennej. Podczas kilkugodzinnych warsztatów zapoznaliśmy się z dawnymi maszynami rolniczymi, uczestniczyliśmy w prelekcji poświęconej pszczołom, wypiekaliśmy własnoręcznie przygotowane podpłomyki oraz degustowaliśmy swojski chleb z miodem, smalcem i masłem. Dzień zakończyliśmy rozgrywkami sportowymi.

W piątkowy poranek udaliśmy się do Chaty Kawuloka w Istebnej (pochodzi z 1863 roku), gdzie braliśmy udział w lekcji poświęconej muzyce góralskiej. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej. Poznaliśmy kolejne etapy tworzenia filmu animowanego. Wizytę uwieńczyliśmy w kinie „Studio” oglądając filmy produkcji SFR.

Z żalem wróciliśmy do Bochni. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogatsi w nowe doświadczenia. (AA)