flaga polski

„Kocham te góry, lasy i gaje,
Potężne rzeki, ciche ruczaje;
Bo w tych potokach, w wodzie u zdroja,
Ty się przeglądasz Ojczyzno moja,
Krwią użyźniona, we łzach skąpana,
Tak dla nas droga i tak kochana!”

W. Bełza

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, kiedy to na ponad sto lat utraciliśmy niepodległość. W 1795 roku Austria, Rosja i Prusy podzieliły między siebie polską ziemię, wymazując tym samym nasze państwo z mapy Europy. Wszystko, co polskie było zakazane, niszczone przez wroga, deptane… Nie wolno było używać polskiej flagi, godła. Za mówienie po polsku dzieci były karane, dorośli trafiali do więzienia. Nie było polskiego rządu, stolicy. Jednak nasz naród nie poddawał się, walczył. Kolejne pokolenia dotąd stawały w obronie najcenniejszych wartości, aż nadszedł ten upragniony i długo wyczekiwany dzień - 11 listopada 1918r. Polska odzyskała niepodległość!

Aby uczcić tę pamiętną datę uczniowie klas szóstych pod kierunkiem wychowawczyń: mgr Moniki Zapały, mgr Doroty Budzyn, mgr Anity Radeckiej oraz mgr Kingi Maj – Możdżeń przygotowali montaż słowno – muzyczny. Na tle przepięknej dekoracji wykonanej przez mgr Dorotę Dobranowską, przypomnieli wszystkim zebranym w sali gimnastycznej najważniejsze wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podczas recytowania patriotycznych wierszy i wspólnego śpiewania pieśni, w oczach wielu uczniów i nauczycieli pojawiły się łzy… Łzy świadczące o zjednoczeniu, wzruszeniu oraz ogromnej dumie z tego, że jest się Polakiem niepodległym, wolnym. W tych chwilach zadumy wszyscy mieli okazje obejrzeć walca angielskiego w wykonaniu ucznia naszej szkoły - Jakuba Miękiny i jego partnerki Katarzyny Babraj – uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Bochni. Po apelu Pan Dyrektor mgr Zbigniew Solak dał uczniom krótką lekcję historii, wspominając o kilku ważnych faktach i wydarzeniach. Podziękował także uczniom i nauczycielom za przygotowany apel.

Dziś, żyjąc w wolnej Polsce wszyscy powinniśmy pamiętać o tych, którzy przelali krew za naszą Ojczyznę - Matkę. Niech dzień 11 listopada będzie tym, w którym „ jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad, wraca dziś pamięć o tych, których nie ma”. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i możemy żyć w Polsce niepodległej! (AR)