AktualnościRok szkolny 2023/2024Wycieczki

Cesarski Wiedeń

Wiedeń to stolica Austrii i miasto wielu atrakcji turystycznych. Jest tam dużo ciekawych miejsc
i zabytków. Nie może, więc dziwić, że stał się celem podróży uczniów naszej szkoły, klas 7b, c i a. Wycieczka trwała trzy dni (13-15 września) i była pełna wspaniałych wrażeń.

Wiedeń przywitał nas piękną słoneczną pogodą. W pierwszym dniu wjechaliśmy na Wzgórze Kahlenberg, – z którego Jan III Sobieski dowodził słynną Odsieczą Wiedeńską, a gdzie obecnie mieści się mały kościółek, którym opiekują się polscy księża. Mogliśmy z tego miejsca podziwiać wspaniałą panoramę Wiednia. Następnie wraz z lokalnym przewodnikiem spacerowaliśmy po Starówce, cesarski klimat tworzą tam liczne kościoły, pałace

i parki. Odwiedziliśmy tu m.in. katedrę św. Szczepana, która stoi na straży miasta od ponad 700 lat temu. Zawitaliśmy również do Belwederu – okazałego barokowego pałacu połączonego z galerią sztuki, podziwialiśmy Hofburg – dawną rezydencja Habsburgów, słynną Kryptę Kapucyńską, gdzie spoczywają przedstawiciele rodu Habsburgów. Zobaczyliśmy również unikatowy Hundertwasserhaus.  Budowla wyróżnia się swoim wyglądem – brak tutaj prostych linii, w wielu miejscach wyrasta roślinność i królują żywe barwy.  Wieczorem udaliśmy się do naszego hotelu, gdzie po obiadokolacji mogliśmy odpocząć po trudach podróży.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od smacznego śniadania, po którym udaliśmy się do Wiedeńskiego Muzeum Techniki. Wśród wystaw stałych znajdują się tu projekty, przedstawiające funkcjonowanie: lokomotywy parowej, występowania koloru różowego w naturze, artykułów gospodarstwa domowego, życia codziennego, energii, studia filmowego, mobilności, instrumentów muzycznych, sieci energetycznych, przemysłu ciężkiego i wielu innych mechanizmów działania różnych przedmiotów.  Kolejnym punktem na naszej mapie podróży było Muzeum Historii Sztuki, wewnątrz znajdują się obrazy europejskich malarzy, ale także zabytki świata starożytnego, a nawet kolekcja unikatowych monet. Dzieła takich mistrzów, jak: Vermeer, Rafael, czy Rubens. Udało się nam również odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej,

to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody i archeologii nie dziwi więc fakt, że  nie chcieliśmy z niego wyjść. Końcówkę dnia spędziliśmy w parku rozrywki Wiener Prater. Należy on do najpopularniejszych atrakcji Wiednia. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do hotelu.

Następnego ranka po śniadaniu i zapakowaniu naszych bagaży do autokaru udaliśmy się do dawnej letniej rezydencji Habsburgów – Pałacu Schönbrunn, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pałac otacza ogromny park, a w nim labirynt, zoo, palmiarnia, rosarium, fontanny, Glorietta duża i mała.  Wszystko to, zrobiło na nas ogromne wrażenie. Niestety wszystko, co dobre ma swój początek i koniec, nasza podróż również dobiegła końca i trzeba było wracać. Z bagażem pełnym niesamowitych wspomnień wróciliśmy wieczorem do Bochni.

Skip to content