Barbórka

Mamy elektryczność, radia słuchać możesz.
Gna pociągów tysiąc, okręt mknie przez morze,
Przemysł się rozwija w hutach i fabrykach.
Czyjej pracy zawdzięczając? No pewnie górnika!!
Pali się pod blachą, kot na piecu mruczy,
Mama fartuch szyje, starszy brat się uczy.
Węgiel płonie jasno, ciepłem mnie przenika.
Z czyjej pracy korzystamy? No pewnie górnika!!

Barbórka – tradycyjne polskie  święto górnicze, obchodzona jest na cześć św. Barbary, patronki górników. W ostatnim tygodniu dzieci ze świetlicy szkolnej dowiedziały się, że 4 grudnia to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Świetliczaki  poznały legendy śląskie i bocheńskie, pracę górników, rysowały węglem, zdobyły wiedzę na temat właściwości tego minerału oraz jego powstania. Poznały również strój górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem) – wysoką, sztywną czapkę. Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonały także prace plastyczne.

Jak co roku, w grudniu, zgodnie z tradycją, odwiedza dzieci Święty Mikołaj. W tym tygodniu uczniowie z niecierpliwością wyczekiwali  tego wspaniałego Gościa. Dzieci starały się napisać  do Niego listy, wykonać świąteczną dekorację, a także chętnie słuchały bajek i opowiadań związanych z tematyką Świąt Bożego Narodzenia.

A o oto prace jakie wykonali…

{phocagallery view=category|categoryid=208|limitstart=0|limitcount=0}