Wydarzenia

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Oszukani, porzuceni, nieugięci!
Opluwani, poniżeni i wyklęci!
Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!
Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!

 

Od 2011 roku mamy okazję oficjalnie z mocą ustawy parlamentarnej obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej. Uchwalenie tego święta jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

Jak co roku nasza Szkoła aktywnie włączyła się w wydarzenia upamiętniające Niezłomnych Bohaterów. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 28 lutego grą miejską „Śladami Żołnierzy Wyklętych w Bochni, edycja IV”, w której udział wzięła również nasza reprezentacja. W tym dniu odbył się okolicznościowy wykład Pana Dariusza Gorajczyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Prelegent w przystępny i interesujący sposób przedstawił czasy, w których przyszło żyć Polakom po zakończeniu II wojny światowej. Wśród licznie zgromadzonych słuchaczy byli uczniowie bocheńskich szkół podstawowych i średnich.

Główne uroczystości odbyły się 1 marca. Dzień rozpoczął „Międzyszkolny Turniej Gier Strategicznych”, w którym udział wzięło sześć zespołów ze szkół powiatu bocheńskiego. Ponadto został przeprowadzony „Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych” w dwóch kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz dla uczniów szkół średnich. Celem tych przedsięwzięć była popularyzacja wiedzy o historii najnowszej, edukacja historyczna, a przede wszystkim nauka historii poprzez zabawę.

O godzinie 16:30 w obecności Burmistrza Miasta Pana Stefana Kolawińskiego, Starosty Bocheńskiego Pana Adama Korty, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bochnia Pani Cecylii Dźwigaj-Wanickiej, Członka Kolegium IPN Pana Teofila Wojciechowskiego i wielu innych zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej Szkoły pod kierunkiem mgr Małgorzaty Mrózek. Następnie odbyło się podsumowanie konkursu wiedzy historycznej i konkursu plastycznego oraz wręczenie nagród.

Obchody tego dnia zakończyła uroczysta msza święta w bocheńskiej Bazylice, po czym nastąpiło przejście pod pomnik gen. Leopolda Okulickiego, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów.

Finałem obchodów był Bieg Tropem Wilczym, który miał miejsce 3 marca 2019 r. o godz. 12.00 w Parku Rodzinnym Uzbornia. (KB)

{phocagallery view=category|categoryid=336|limitstart=0|limitcount=0}

Skip to content