Wycieczka do Warszawy klas VIII
W czwartek 27 kwietnia klasy 8b i 8d wraz z opiekunkami wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Ósmoklasiści zwiedzanie stolicy rozpoczęli od wyjazdu na taras widokowy, znajdujący się na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Korzystając z pięknej pogody mogli podziwiać panoramę miasta
z czterech stron świata.
Kolejny punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, poznać historię Pałacu Saskiego, który znajdował się przy dzisiejszym placu marsz. Józefa Piłsudskiego i został zniszczony po upadku powstania warszawskiego przez wojska niemieckie w 1944 roku. Kolejnymi ważnymi punktami w planie zwiedzania był Pałac Prezydencki, słynna Kolumna Zygmunta oraz Zamek Królewski. Przechodząc ulicą Długą młodzież miała okazję zobaczyć Pomnik Powstania Warszawskiego, który mieści się tuż obok budynku Sądu Najwyższego.
Po spacerze ulicami Starego Miasta kolejnym etapem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik.
To wyjątkowe miejsce, w którym uczniowie mogli odkrywać tajemnice natury i samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, świetnie się przy tym bawiąc.
Po dniu pełnym wrażeń młodzież udała się do hotelu. Tam zjedli pyszną kolację i mogli odpocząć przed kolejnym dniem.
Piątkowy poranek ósmoklasiści spędzili w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej,
aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne, które są przydatne w dotarciu do młodego odbiorcy.
Kolejnym etapem wycieczki była Niewidzialna Wystawa – to wyjątkowe miejsce, w którym można wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu. W totalnej ciemności, przez kolejne sale ekspozycji przeprowadzają osoby niewidome lub niedowidzące. Podczas przebywania w poszczególnych pomieszczeniach, które imitują m.in. mieszkanie, salę muzealną czy leśniczówkę można doświadczyć na własnej skórze jak funkcjonują osoby, które straciły wzrok.
Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie budynku Sejmu. Młodzież miała okazję przejść podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych oraz spędzić czas na galerii Sali Posiedzeń Sejmu słuchając krótkiej prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Ostatnim etapem wyjazdu był przejazd pod Belweder oraz Łazienki Królewskie. Uczniowie zapoznali się z historią tego pięknego parku oraz mogli zobaczyć pomnik wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Po dwóch dniach intensywnego zwiedzania stolicy wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni, późnym wieczorem wrócili do Bochni. (KK)