Bieg Tropem Wilczym

Oszukani, porzuceni, nieugięci!
Opluwani, poniżeni i wyklęci!
Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!
Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!

Od 2011 roku mamy okazję oficjalnie z mocą ustawy parlamentarnej obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej. Uchwalenie tego święta jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

Jak co roku nasza Szkoła aktywnie włączyła się w wydarzenia upamiętniające Niezłomnych Bohaterów. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już 26 lutego, kiedy to został przeprowadzony „Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych” dla uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach: klasy IV-VI i VII-VIII oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Celem tych przedsięwzięć była popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna.

28 lutego o godzinie 9:30 w obecności zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej Szkoły pod kierunkiem mgr Agnieszki Cholewy- Bajdy, mgr Katarzyny Zdeb, mgr Małgorzaty Śliwy oraz mgr Małgorzaty Mrózek. W tym dniu odbył się również okolicznościowy wykład Pana Ireneusza Sobasa. Prelegent w przystępny i interesujący sposób przedstawił czasy, w których przyszło żyć Polakom po zakończeniu II wojny światowej. Wśród licznie zgromadzonych słuchaczy byli uczniowie bocheńskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Zwieńczeniem było podsumowanie konkursu wiedzy historycznej i konkursu plastycznego oraz wręczenie nagród.

Główne uroczystości odbyły się 1 marca. W tym dniu o godz. 12.00 w Parku Rodzinnym „Uzbornia” odbyła się VIII edycja Biegu „Tropem Wilczym”. Obchody tego dnia zakończyła uroczysta Msza święta w bocheńskiej Bazylice, po czym nastąpiło przejście pod pomnik gen. Leopolda Okulickiego, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów.

{phocagallery view=category|categoryid=418|limitstart=0|limitcount=0}