MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Został on ustanowiony ponad 20 lat temu na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.

Od 3 do 5 grudnia w naszej szkole podjęliśmy wiele działań by przypomnieć, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby i że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Dzieci oglądały krótkie filmy traktujące o zachowaniu się w stosunku do osób z różnymi niepełnosprawnościami. Poznały w jaki sposób niwelowane są bariery architektoniczne oraz jaki sprzęt może pomóc poruszać się osobom niewidomym. Młodsze dzieci zapoznały się ze znakami języka migowego, utrwaliły znak oznaczający miejsce dla osób niepełnosprawnych oraz wykonały pracę plastyczną. Starsze dzieci podjęły rozmowę na temat problemów osób z niepełnosprawnością oraz potrzeby integrowania się. Czytały oraz omawiały historię znanych osób dotkniętych niepełnosprawnością, m.in. Janka Meli, Moniki Kuszyńskiej, Natalii Partyki. W świetlicy szkolnej czytano opowiadania terapeutyczne Joanny M. Chmielewskiej pt. „Bajki bez barier”. Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych pokazały, że dzieci są wrażliwe na potrzeby osób niepełnosprawnych. Uświadomiły również, że należy szanować każdego człowieka, niezależnie od jego sprawności.

{phocagallery view=category|categoryid=402|limitstart=0|limitcount=0}