AktualnościSzkołaWycieczkiWydarzeniaZ życia szkoły

MORSKA PRZYGODA

19 września 2022 r. uczniowie klas 6b,6c oraz 8a,8b,8c i 8d wraz z opiekunami wybrali się na tygodniową wycieczkę nad morze.

Swoją podróż rozpoczęliśmy wczesnym rankiem, pierwszym punktem na mapie naszej wycieczki był Toruń.  Miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika oraz miasto słynące z pierników. Tym, którzy go znają, kojarzy się także z rozległą starówką – jedną z najpiękniejszych w Polsce, o czym mogliśmy się przekonać spacerując uliczkami miasta. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Żywym Muzeum Piernika – interaktywnej placówce  muzealnej, pierwszej tego typu w Europie, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika. Była to dla nas wspaniała przygoda połączona z dużą dawką humoru. Zaopatrzeni w przepyszne piernikowe specjały wyruszyliśmy w dalszą podróż.
W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Sopotu, miejsca naszego zakwaterowania. Dzień zakończyliśmy spacerem nad morzem, które przywitało nas morską bryzą i słoneczkiem. Zmęczeni mocą wrażeń po obiadokolacji udaliśmy się do naszych domków. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na spacer. Idąc plażą dotarliśmy nad molo w Sopocie, z którego rozpościera się wspaniały widok.  W pobliżu dworca kolejowego w Sopocie przebiega reprezentacyjny sopocki deptak, tzw. Monciak, po którym latem przetaczają się niezliczone fale turystów, nie mogło zabraknąć wśród nich
i nas. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy na obiad, by zregenerować siły. Po południu jeszcze raz poszliśmy na spotkanie z morzem, pospacerowaliśmy uliczkami Sopotu zapoznając się z jego  historią. Kolejny dzień to wizyta na Westerplatte symbolu oporu przeciwko niemieckiej napaści w 1939 r.
i bohaterskiej obrony żołnierzy polskich trwającej siedem dni. Po miejscu tym oprowadziła nas Pani Teresa Orzyłowska, licencjonowany przewodnik. Następnie udaliśmy się do Gdańska, który zaliczany jest do najstarszych polskich miast i może poszczycić się jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w naszym kraju.  Przeszliśmy Drogą Królewską – jest to nieoficjalna nazwa, określająca główną trasę turystyczną w Gdańsku od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez ulicę Długą na Długi Targ. W pobliżu zatrzymaliśmy się na pyszny obiad i pełni sił udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej. Podzielone jest ono na 3 bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”, które zwiedziliśmy. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na specyfikę tego miejsce, muzeum pokazuje wojenne losy zwykłych mieszkańców naszego kraju. Możemy tam zapoznać się z trudami wojny z perspektywy szarego człowieka. Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do Sopotu, by odpocząć i zregenerować siły na kolejny dzień. Czwartek przywitał nas pochmurnym porankiem, ale słońce szybko wyszło zza chmur. Tego dnia czekała nas dłuższa droga, po śniadaniu udaliśmy się do Fromborka. Najważniejsze zabytki miasta znajdują się na widocznym już z daleka, zadrzewionym Wzgórzu Katedralnym: katedra, muzeum w dawnym Pałacu Biskupim oraz punkt widokowy
i planetarium w Wieży Radziejowskiego. W katedrze znajduje się grób Mikołaja Kopernika, spod przeszklonej części posadzki widać trumnę i współczesny portret Mikołaja Kopernika. Obok umieszczono wykonany z czarnego kamienia pomnik poświęcony astronomowi. Wysłuchaliśmy również koncertu organowego, jest to jedna z atrakcji we fromborskiej katedrze.
Z Fromborka udaliśmy się w stronę kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej, jego otwarcie miało miejsce 17 września, czyli zaledwie kilka dni przed naszym przyjazdem. Przespacerowaliśmy się wzdłuż przekopu podziwiając go. Po kolacji udaliśmy się do Gdyni, gdzie wieczorową porą na nabrzeżu mogliśmy podziwiać niszczyciel ORP „Błyskawica” jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. Obok niego przycumowany był trzymasztowy żaglowiec szkolny zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni, od 1982 jako statek-muzeum w Gdyni. Tak zakończyliśmy czwarty dzień naszej wspólnej przygody. W piątek po śniadaniu pożegnaliśmy się z Sopotem i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.  Na naszej liście pozostał ostatni punkt- Zamek krzyżacki w Malborku, jest on jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Polski. Skorzystaliśmy z audioprzewodników, co umożliwiło nam łatwe i przyjemne zwiedzenie najważniejszych części Zamku Średniego i Wysokiego oraz Pałacu Wielkich Mistrzów. Tak zakończyliśmy zwiedzanie i udaliśmy się w podróż powrotną do Bochni. Do celu podróży dotarliśmy w późnych godzinach nocnych. Nasza przygoda dobiegły końca, ale radość wspólnie spędzonych chwil na długo pozostaną w naszych sercach.

Skip to content