Wycieczka Ósmoklasistów – „Poznaj Polskę”
W środę 15 czerwca 2022 roku, klasy: 8a, 8b, 8c, 8d, wraz z nauczycielami i panem Dyrektorem wyjechały około godziny 3:45 z Bochni, zmierzając do pierwszego punktu wspólnej wycieczki, jakim było Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. To niezwykłe miejsce nikomu nie było obce, ponieważ dzięki wiedzy zdobytej w klasach 7 i 8 każdy wiedział, że właśnie w tej wsi znajdował się dwór wielkiego polskiego poety, twórcy fraszek, pieśni i trenów.
Około godziny 8:30 uczniowie z opiekunami dotarli na miejsce, gdzie wszyscy zaczęli kierować się do Muzeum Jana Kochanowskiego. Na początku młodzież została podzielona na dwie grupy, po czym pierwsza z nich rozpoczęła zwiedzanie. Wewnątrz budynku uczniowie mieli okazję lepiej poznać życiorys wielkiego Polaka, słuchając wielu opowieści i oglądając różne pomieszczenia, które każde symbolizowało i przybliżało dany etap jego życia. Po zakończonym zwiedzaniu muzeum, młodzi wycieczkowicze udali się na wspólne odkrywanie i podziwianie pięknego ogrodu, znajdującego się tuż za budynkiem, w którym nie brakowało jezior, bujnej roślinności, kapliczki i wielu chwil zachwytu.
Następnie wszyscy wsiedli do autokarów, po czym nastąpił moment zwrócenia wszystkich oczu w kierunku drugiego punktu wycieczki, czyli Warszawy. Przyjazd nastąpił około godziny 12:30; pan Dyrektor natychmiast zaczął prowadzić grupę na Grób Nieznanego Żołnierza, wcześniej przybliżając młodzieży dzieje stolicy. Później uczniowie mieli okazję spacerować przez Park Saski i ruchliwe ulice Warszawy, cały czas słuchając ciekawostek pana Dyrektora. W końcu wszyscy dotarli pod budynek Polskiej Akademii Nauk, obok której znajdował się pomnik Mikołaja Kopernika, znanego uczniom z brawurowej akcji Aleksego Dawidowskiego – bohatera lektury “Kamienie na szaniec”. W tym miejscu znalazła się chwila na dłuższą przerwę i toaletę.
Po zregenerowaniu sił przyszedł czas na skierowanie się w kierunku ul. Krakowskie Przedmieście, gdzie znajdował się Kościół Świętego Krzyża, w którym to znajduje się serce słynnego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Następnie Pan Dyrektor poprowadził grupę pod Pałac Prezydencki, Zamek Królewski i Stare Miasto.
Około godziny 15:30 wszyscy dotarli do jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc dla Warszawy, czyli Łazienek Królewskich. Tam uczniowie zostali podzieleni na parę grup, w których w jednym czasie rozpoczęło się zwiedzanie z przewodnikami. Młodzież miała przyjemność spacerować przez rozległe trasy parku oraz zobaczenia wszelkich jego zakątków, słuchając międzyczasie historii tego niezwykłego miejsca, ufundowanego i założonego przez ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Największe wrażenie na zwiedzających wywarł niewątpliwie Pałac na Wyspie, który oczarował młodych ludzi swoją wielkością i bogatością. Zachwyt wywołały również m.in. kunsztowne posągi, zabytkowe budynki, Belweder czy chociażby żywe pawie, które niewątpliwie dostarczyły wszystkim dużo frajdy :).
To był ostatni punkt wycieczki, dlatego po godzinie 17:00 autokary z uczniami opuściły Warszawę kierując się w kierunku Bochni. W drodze powrotnej znalazł się czas na szybki posiłek i około 23:00 wszyscy dotarli do punktu początkowego wyjazdu. Z pewnością była to wartościowa i pełna doświadczeń ostatnia wycieczka szkolna dla tegorocznych ósmoklasistów.
(Natalia Gołdas, 8b)