Wycieczka do Chęcin

Dnia 3 czerwca klasy 5a i 6c wybrały się na jednodniową wycieczkę do Chęcin i okolic. Opiekę sprawowały pani Katarzyna Widła – kierownik wycieczki oraz panie Marta Michniak, Paulina Mikulska i Anna Ptaszek. Pierwszym punktem programu były bardzo ciekawe i pouczające warsztaty chemiczne, które odbyły się w Centrum Nauki  Leonarda da Vinci w Chęcinach. Uczniowie mogli dowiedzieć się, czym są polimery i jakie mają właściwości, a następnie wkroczyli w świat nauki dzięki niezwykłym ekspozycjom oraz pokazom multimedialnym dostępnym w centrum nauki. Po tej sporej dawce wiedzy i doświadczeń wyruszono do niezwykle urokliwego i ciekawego miejsca, jakim był skansen w Tokarni , gdzie można było naocznie przekonać się, jak wyglądały wsie i małe miasteczka ponad sto lat temu. Wszystkim bardzo spodobała się wizyta w dworku szlacheckim w pełni wyposażonym, gdzie dało się poczuć klimat dawnych lat. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku królewskiego w Chęcinach, gdzie niezwykłe emocje wzbudziły narzędzia tortur z epoki średniowiecza oraz możliwość walki mieczem – oczywiście z gąbki. Uczniowie poznali historię i losy tego wspaniałego miejsca oraz obejrzeli z dwóch baszt przepiękne widoki okolicy. Następnie udano się do Centrum Neandertalczyka w Chęcinach, gdzie przygotowana ekspozycja ukazała dzieje i losy dawnych mieszkańców Ziemi. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie bardzo pięknej jaskini Raj, która zachwyciła wszystkich wspaniałymi skalnymi formami oraz niezwykłym tajemniczym klimatem. Po dniu pełnym wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Bochni. Polecamy szczerze wycieczkę w okolice Chęcin jako bardzo ciekawą propozycję spędzenia czasu wolnego. (MI)