Świetlica

Zakładamy „Zielony kącik”

 „Małe ziarenko”

 W swoim łóżeczku z ziemi
Małe ziarenko odpoczywało
Kilka kropelek deszczu
Ze snu go wnet zerwało
Słońce się troszkę zbliżyło
Swoje ciepełko mu dało
Ziarenko swój kostium zdjęło
I z całej siły… wykiełkowało
Wychyliło się, spojrzało z zaciekawieniem
I piękny świat odkryło
W ten sposób małe ziarenko
W roślinkę się przemieniło.

Wraz z pierwszymi słonecznymi i ciepłymi dniami pojawiają się nowalijki. Apetyczne pomidory, ogórki, rzodkiewka, sałaty, szczypiorek i koperek swoimi soczystymi kolorami i zapachem zachęcają do ich schrupania.

Czym są nowalijki? „Nowalijki to pierwsze młode warzywa, które zaczynają nas kusić swoim zapachem i kolorem już w okolicach marca. Zaliczamy do nich m. in: koperek, rzeżuchę, rzodkiewkę, szczypiorek, pomidory, ogórki, sałatę.

Nowalijki – domowy warzywnik

Na szczęście każdy z nas na parapecie swojego domu może uprawiać ekologiczne nowalijki. Z łatwością możemy założyć domowy zielnik, w którym znajdziemy miejsce na szczypiorek, rzeżuchę, koperek, ulubione kiełki czy natkę pietruszki. Wystarczą tylko doniczki, ziemia, nasionka roślin, które chcemy uprawiać oraz regularne ich podlewanie, aby cieszyć się ekologicznymi i zdrowymi roślinami. Takie nowalijki możemy spożywać bez ograniczeń, a świeże zioła dodawać do każdej potrawy zamiast szkodliwej soli i suszonych, pozbawionych aromatu przypraw.

Sadziliśmy pietruszkę, cebulę, sialiśmy rzeżuchę, natkę pietruszki, koper, szczypiorek, kiełki pszenicy. Dzieci przyniosły gałązki wiśni, orzecha, jabłoni, porzeczki, śliwy. W piątek rozmawialiśmy na temat wartości odżywczych nowalijek.  Dzieci samodzielnie układały przepisy na ulubione sałatki i surówki i przedstawiały je w formie plastycznej i pisemnej ćwicząc ortografię.

{phocagallery view=category|categoryid=129|limitstart=0|limitcount=0}

Skip to content