AktualnościŚwietlica

Palcem po mapie

Kontynenty

Bo kontynent, to ląd wszystkim znany,

otoczony przez morza i przez oceany.

Siedem kontynentów – tyle ich na świecie

i ciekawa jestem, ile o nich wiecie 🙂

Europa i Azja, obie Ameryki,

Australia, Antarktyda i ziemie Afryki.

Czy wiecie na przykład, że gdzieś w Australii,

gdzie często jest słońce i niebo bez chmurek,

misiek koala obgryza gałązki,

po stepach zaś skacze uroczy kangurek?

Czy wiecie, że w słońcem skąpanej Afryce,

gdzie ludzie ciemny kolor skóry mają,

gdzie upał, a wokół safari i pustynie,

są słonie i małpki, co banany kochają?

Zimną Antarktydę zamieszkują pingwiny,

są foki, śnieg biały i skąpe rośliny.

Północna Ameryka znana jest z bizonów,

Ameryka Południowa z boa i pytonów.

W Azji misie panda bambus zajadają,

a wszyscy Azjaci skośne oczy mają.

Zaś w naszej Europie orzełki latają

i również Polacy w Europie mieszkają.

Wszystkie kontynenty na mapie znajdziemy,

gdy już je znajdziemy, to tak opowiemy:

„Bo kontynent, to ląd wszystkim znany,

otoczony przez morza i przez oceany”…

Janina Zośkiewicz

 

W minionym tygodniu zajęcia w świetlicy szkolnej odbywały się pod hasłem „Palcem po mapie”. Każdego dnia uczniowie poznawali wybrane kraje i regiony świata, odkrywając ich położenie na mapie, najważniejsze zabytki, tradycje oraz ciekawostki przyrodnicze i kulturowe. Wirtualne podróże pozwoliły wychowankom poszerzyć wiedzę geograficzną oraz rozbudzić ciekawość poznawania nowych miejsc. Podczas zajęć nie zabrakło również różnorodnych zabaw edukacyjnych, quizów i zagadek związanych z tematyką podróżniczą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wspólne rozmowy o marzeniach podróżniczych oraz ulubionych zakątkach świata. Na zakończenie tygodnia uczniowie, pracując indywidualnie i w grupach, wykonali kolorowe prace plastyczne przedstawiające mapy, symbole państw oraz najciekawsze miejsca, które poznali podczas zajęć. Dzięki temu mogli utrwalić zdobyte wiadomości i w kreatywny sposób podsumować swoją podróż „palcem po mapie”.

Przejdź do treści