DEBATA SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH w KAMIONCE MAŁEJ

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał,
żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość, w dni klęski i chwały,
które nam po przodkach w spuściźnie zostały”

F. Konarski

7 listopada 2018 roku przedstawicielki samorządu uczniowskiego: Wiktoria Cholewa, Maria Gofroń Rembilas i Julia Kalinowska pod opieką dyrektora szkoły Pana Zbigniewa Solaka, Pani wicedyrektor Agnieszki Cholewy Bajdy i opiekunki samorządu Pani Agnieszki Kołacz wzięły udział w obchodach 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w partnerskiej szkole w Kamionce Małej.

Uroczystość rozpoczęła modlitwa i zaduma nad grobami żołnierzy z I wojny światowej na cmentarzu na Jastrzębce oraz spotkanie z grupą rekonstrukcyjną. Następnie w ciszy i skupieniu obejrzeliśmy bogaty program artystyczny, po którym nastąpiły przygotowane przez przedstawicieli zaproszonych szkół prezentacje, ukazujące sylwetki wybitnych bohaterów walki o niepodległość. Uczennice naszej szkoły przybliżyły zebranym postać Janiny Prus Niewiadomskiej, związanej z ziemią bocheńską. Kolejnym punktem programu była bardzo ciekawa debata oxfordzka pod hasłem „Wolność odzyskaliśmy dzięki…”, w czasie której uczestnicy wymieniali poglądy na temat współczesnego patriotyzmu. Obchody, których celem było kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń i budowanie postaw patriotycznych zakończyło spotkanie integracyjne przy smacznie zastawionym stole. (AO)