OBCHODY 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

” Krew waszych przodków pisała w dziejach smutne ” nie zginęła” .

   Wy szczęśliwi, krwią swą piszecie” żyje”.

  I zginąć nie może!”

                                          Józef Piłsudski 

Tegoroczne Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości ma wymiar wyjątkowy, bowiem jest to rok jubileuszowy, gdyż 100 lat temu Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapę świata. 11 listopada to Święto, które łączy w sobie przeszłość – pamięć o tych, którzy przywrócili Polsce wolność – i teraźniejszość – radość, że żyjemy w wolnej ojczyźnie. Chcąc uczcić to ważne wydarzenie, nasza Szkoła zorganizowała 7 listopada 2018 r. grę terenową „Detektywi na tropie historii’ oraz teleturniej „Wolna i Niepodległa Nasza Ojczyzna”.

Do udziału w tych przedsięwzięciach zostało zaproszone dziewięć szkół, pięć bocheńskich oraz cztery zaprzyjaźnione, z następujących miejscowości: Królówki, Rajbrotu, Trzciany i Kamionki Małej. W grze miejskiej brały udział drużyny czteroosobowe, które spacerując ulicami Solnego Grodu zmierzyły się z różnorodnymi zadaniami, musiały się zatem wykazać umiejętnościami szybkiego rozwiązywania skomplikowanych zagadek historycznych i logicznych. Podczas tej wędrówki spotkały też ciekawe postacie, które przekazywały im instrukcje do dalszej gry. Najlepsi w tej konkurencji okazali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Liceum Akademickiego. Dzięki tej grze uczniowie zrozumieli, że historia działa tu i teraz. Nie tylko w odległych miejscach, ale także w naszym mieście odnajdujemy wiele śladów na to, że odzyskanie niepodległości miało swój niepowtarzalny przebieg.

{phocagallery view=category|categoryid=306|limitstart=0|limitcount=0}

Dużą atrakcją był również teleturniej, stylizowany na popularny teleturniej telewizyjny „Kocham cię Polsko”, w którym brały udział dwie sześcioosobowe drużyny, Biała i Czerwona. Każda z nich ponadto miała swoją publiczność, która pomagała im i wspierała w udzielaniu prawidłowych odpowiedzi. Uczestnikom bowiem przyszło się zmierzyć z wieloma zadaniami. Należało tutaj wykazać się znajomością historii, tekstów piosenek oraz refleksem. Ciekawym elementem teleturnieju było wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, do którego włączyli się również zaproszeni goście.

{phocagallery view=category|categoryid=307|limitstart=0|limitcount=0}

Warto dodać, że specjalnie na tę okoliczność tekst do piosenki finałowej został napisany przez jednego z naszych nauczycieli, Panią mgr Agatę Smoter. Ostatnim, bardzo ważnym elementem tego dnia, było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświeconej temu wydarzeniu. Znajdziemy na niej krótki rys historyczny dotyczący naszej drogi do wolności , kluczowe postacie związane z odzyskaniem niepodległości, tzw. ojców niepodległości oraz działaczy z terenu bocheńszczyzny, którzy swoją postawą i zaangażowaniem pokazali, jak ważna jest dla nich Ojczyzna i udowodnili, że choć nie ma jej na mapie świata, to w sercach Polaków pozostała na zawsze. W spotkaniu oprócz uczniów, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół uczestniczyli: zastępca Burmistrza Miasta Bochnia Pan Lucjan Robert Cerazy, dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji Pani Dorota Palej Maliszczak, proboszcz parafii św. Mikołaja Ks. Ryszard Podstołowicz, dr hab. Teofil Wojciechowski, Pan Stanisław Wieciech – członek ŚZŻAK, wieloletni przyjaciel naszej szkoły. Realizacja tych zadań nie byłaby możliwa, gdyby nie nauczyciele, którzy włożyli ogrom pracy w ich realizację, a byli to: mgr Katarzyna Biłos, mgr Agnieszka Kołacz, mgr Dorota Dobranowska, mgr Małgorzata Mrózek, mgr Sebastian Serwiński, mgr Edyta Szpisak, mgr Małgorzata Śliwa, mgr Katarzyna Zdeb.

Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom w przeddzień wielkiego jubileuszu, uczniowie sięgali do przeszłości przede wszystkim jako źródła ogromnej siły.

{phocagallery view=category|categoryid=308|limitstart=0|limitcount=0}

Skip to content