Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie …

Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem” organizowanego przez Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska z partnerami: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.

W tegorocznej odsłonie programu uczestniczyło 135 uczniów z klas drugich i trzecich, podczas której poznali zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowiedzieli się jak zapobiegać próchnicy zębów w 4 prostych krokach. Podejmowane działania miały za zadanie utrwalić
u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszyć skalę problemu próchnicy w Polsce.

Realizacja programu opierała się na wykorzystaniu atrakcyjnych dla uczniów materiałów dydaktycznych i świetnie wpisała się w podstawę programową.

W ramach programu udało się zorganizować wyjście uczniów w małych grupach do gabinetu dentystycznego. Podczas spotkania ze stomatologiem uczniowie zobaczyli gabinet, fotel dentystyczny oraz narzędzia wykorzystywane podczas zabiegów. Pani dentystka szczegółowo omówiła zasady dbania o higienę jamy ustnej w oparciu o model szczeki. Dzieci zobaczyły na czym polega plombowanie oraz miały okazję samodzielnie utwardzić światłem plombę na modelu zęba.  Ta cudowna, otwarta i ciepła postawa pani stomatolog oswoiła strach przed wizytą u dentysty.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie poznali prostą receptę na zdrowe i czyste zęby.

Każdy wie, że uśmiech jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. (AW)