NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Walczyli o Polskę, gdy świat o Niej zapomniał.

Ginęli z bronią w ręku, gdy inni przestali się bić.

W lasach śpiewali o wolności pieśń, gdy czarna owiała ich mgła.

Łapano ich w sidła jak dzikie zwierzęta, a oni wciąż marzyli o wolności.

Od 2011 roku oficjalnie z mocą ustawy parlamentarnej obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej. Uchwalenie tego święta jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

Jak co roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni włączyła się w wydarzenia upamiętniające Niezłomnych Bohaterów. Dzięki zaangażowaniu i pracy członków Stowarzyszenia „Bocheńska Dwójka” zorganizowano konkursy oraz prelekcję tematyczną. Wszystkie przedsięwzięcia odbywały się pod patronatem Burmistrza Miasta Bochnia.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już 24 lutego, kiedy to został przeprowadzony Międzyszkolny Konkurs Wiedzy
o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych

i ponadgimnazjalnych. Celem tych przedsięwzięć była popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. Do udziału w konkursie dla szkół podstawowych zostało zakwalifikowanych 18 uczniów z 7 szkół z terenu powiatu bocheńskiego.
Na podstawie osiągniętych wyników przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Jakub Gicala, PSP w Jodłówce,

II miejsce – Natalia Gołdas, SP nr 2 w Bochni oraz Emilia Halberda, SP nr 7 w Bochni,

III miejsce – Kacper Błąkała, PSP w Jodłówce.

Przeprowadzono również Konkurs Plastyczny o Żołnierzach Wyklętych.

IMG 20210301 092427

IMG 20210301 092508

Tym razem do udziału w konkursie zakwalifikowano 28 prac plastycznych uczniów z 6 szkół z terenu powiatu bocheńskiego: PSP w Jodłówce, SP w Okulicach, SP w Dąbrówce, ZSG w Siedlcu, SP w Królówce oraz SP nr 2 w Bochni. Komisja przyznała miejsca 1-3 oraz 4 wyróżnienia:

I miejsce – Anna Więcek, SP nr 2 w Bochni,

I miejsce Anna Wiecek SP nr 2 w Bochni

II miejsce – Joanna Bąk, PSP w Jodłówce,

II miejsce Joanna Bak PSP w Jodlowce

III miejsce – Patryk Wrona, SP w Królówce

III miejsce Patryk Wrona SP w Krolowce

III miejsce – Maja Bryg, SP nr 2 w Bochni

III miejsce Maja Bryg SP nr 2 w Bochni

Wyróżnienia:

Emilia Kalinowska, SP nr 2 w Bochni,

Wyroznienie Emilia Kalinowska SP nr 2 w Bochni

Emilia Okulicka, SP w Okulicach,

Wyroznienie Emilia Okulicka SP w Okulicach

Weronika Jaworska, SP w Dąbrówce,

Wyroznienie Weronika Jaworska SP w Dabrowce

Zuzanna Hołyst, PSP w Jodłówce

Wyroznienie Zuzanna Holyst PSP w Jodlowce

Ponadto w tym roku po raz pierwszy został zorganizowany Konkurs Muzyczny
o Żołnierzach Wyklętych w dwóch kategoriach: kl. I-III oraz kl. IV-VIII. Uczestnicy mogli zaprezentować piosenki w wykonaniu solowym lub duecie. Spośród nadesłanych nagrań
w kl. I-III miejsca nagrodzone zajęli następujący uczniowie:

I miejsce – Kornelia Reguła i Blanka Węgrzyn, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni, kliknij tutaj

II miejsce – Milena Fabijan, Zespół Szkół Gminnych w Nieszkowicach Wielkich,

III miejsce – Maksymilian Korta, Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie.

Natomiast w klasach IV-VIII miejsca zajęli:

I miejsce – Aleksandra Kukla i Olga Mularz, Szkoła Podstawowa w Jodłówce, kliknij tutaj

II miejsce – Aleksandra Jodłowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni.

1 marca o godzinie 10:00 odbył się również okolicznościowy wykład Pana Dariusza Gorajczyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN
w Krakowie
. Wśród słuchaczy byli uczniowie bocheńskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych.

Obchody tego dnia zakończy uroczysta Msza święta w bocheńskiej Bazylice.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w podjętych przedsięwzięciach, gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów. Informacja
o sposobie wręczenia nagród zostanie przesłana zainteresowanym drogą mailową. Fundatorami nagród w tegorocznych konkursach są Burmistrz Miasta Bochnia oraz Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka”.