NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Bóg, Honor, Ojczyzna – te słowa święte, sprawę świętą

W sercu wyryte miała Armia, nazwana Wyklętą.

Od 2011 roku oficjalnie z mocą ustawy parlamentarnej obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dzień bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni już tradycyjnie włączyła się w wydarzenia upamiętniające Niezłomnych Bohaterów. Dzięki zaangażowaniu i pracy członków Stowarzyszenia „Bocheńska Dwójka” zorganizowano konkursy oraz prelekcję tematyczną. Wszystkie przedsięwzięcia odbywały się pod patronatem Burmistrza Miasta Bochnia.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 24 lutego, kiedy to został przeprowadzony Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów szkół podstawowych. Przeprowadzono również Konkurs Plastyczny. Celem tych przedsięwzięć była popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna.

1 marca o godzinie 9:00 w kinie „Regis” miał miejsce okolicznościowy wykład na temat Żołnierzy Wyklętych Pana Dariusza Gorajczyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Następnie odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Tyle człowieka w człowieku. Krótki film o Janie Kocie” przygotowanego przez ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, Adama Surmacza. Zwieńczeniem było uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów. Wydarzenie to uświetnił swoją obecnością Zastępca Burmistrza Miasta Bochnia Pan Gustaw Korta, który w imieniu Włodarza Miasta gratulował osiągnięć i wręczał nagrody. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w podjętych przedsięwzięciach i życzymy dalszych sukcesów.

Obchody tego dnia zakończyła uroczysta Msza święta w intencji żołnierzy powojennego podziemia
w kościele szkolnym, a także okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci i składanie kwiatów przy pomniku gen. L. Okulickiego.

Fundatorami nagród konkursach byli Burmistrz Miasta Bochnia oraz Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka”.