„Od ziarenka do bochenka”

We wtorek 10 maja klasy I c i II c były na kolejnej zaplanowanej w tym roku szkolnym wycieczce. Tym razem uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się do położonej wśród wzgórz i lasów Iwkowej. W bacówce „Biały Jeleń” dzieci wzięły udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, podczas których dowiedziały jak powstaje chleb i ile osób potrzebnych jest  w tym procesie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najpopularniejsze polskie zboża, poznać historie chleba oraz własnoręcznie wykonać bułki, które po wypieczeniu zabrali ze sobą do domów.

Zwiedzili też chatę karpacką, młyn wiatrowy, a także zobaczyli narzędzia rolnicze z przed lat: starą kosę, cepy, piec chlebowy, drewniane łopaty do wkładania chleba do pieca, a także wiele zabytkowych narzędzi i przedmiotów gospodarstwa domowego.

Podczas wycieczki dzieci odwiedziły także sympatycznego osiołka Edka, owce karpackie i świnki „wietnamki”. Zobaczyły stajnię, jak również miały możliwość jazdy konnej pod okiem instruktora. Wszyscy z dużym apetytem zjedli pyszne drożdżówki z marmoladą, a nieco później pieczone kiełbaski.

Piękna i słoneczna pogoda sprzyjała zabawom i rekreacji na świeżym powietrzu oraz podziwianiu malowniczych krajobrazów Pogórza Karpackiego. Dopełnieniem tego pełnego wrażeń wyjazdu były zakupy pamiątek. (RB)