Wycieczka do Krakowa

Kraków nazywany jest miastem legend. Dlatego 7 listopada 2023 r. klasy 3a oraz 3b rozpoczęły zwiedzanie tego miasta od spotkania ze Smokiem Wawelskim, który mieszkał w Smoczej Jamie.
Po Grodzie Kraka oprowadzała nas przewodniczka – pani Agnieszka, która w bardzo ciekawy sposób przekazywała uczniom historyczne opowieści. Odwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, a właściwie podziemia, gdzie kolejne krypty skrywają sarkofagi z prochami królów Polski i ważnych osobistości
w tym grób prezydenta Polski – Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Wspięliśmy się na wieżę zygmuntowską pokonując 144 schody, by podziwiać największy i najsłynniejszy polski dzwon – „Zygmunta”. Spacerem doszliśmy na Rynek Główny, po to, aby usłyszeć hejnał z Wieży Mariackiej.
W Pałacu Krzysztofory uczniowie mieli okazję zobaczyć słynnego Lajkonika. Podróż po Krakowie zakończyliśmy rozwiązaniem zadania będącym podsumowaniem i utrwaleniem najistotniejszych informacji o dawnej stolicy Polski. W tym dniu pięknie świeciło słońce, lekkie podmuchy wiatru strącały jesienne, kolorowe liście z drzew, co powodowało, że jeszcze bardziej można było poczuć niepowtarzalny klimat tego historycznego miasta –  „magicznej perły Polski”.     J.S.