Wycieczka do Krakowa

We wtorek 11.10. klasy II c i III c były na wycieczce w Krakowie. Celem wyjazdu było Żywe Muzeum Obwarzanka oraz Muzeum Lotnictwa. Pierwsze miejsce, związane jest z historią Krakowa, a konkretnie z chrupiącym symbolem tego miasta. Podczas zajęć warsztatowych dzieci poznały historię obwarzanka krakowskiego, która sięga czasów średniowiecznych. Dowiedziały się, że nazwa tego przysmaku pochodzi od obwarzania, czyli zanurzania go we wrzącej wodzie. Podczas warsztatów uczniowie nie tylko wzbogacili się o wiedzę, ale także samodzielnie wykonali własnego obwarzanka. Po upieczeniu każdy zabrał ze sobą tą smakowitą pamiątkę do domu. Dzieci otrzymały również dyplom czeladnika obwarzankowego. Nie zabrakło także czasu na spacer po Plantach, Rynku oraz zakup pamiątek. Uczniowie chętnie przypomnieli sobie także kilka legend  związanych z odwiedzanymi miejscami.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w  Muzeum Lotnictwa. Powstało ono w 1964 roku na terenie byłego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Większa część zwiedzanej ekspozycji -Skrzydła i  Ludzie XX wieku mieści się w zbudowanym przed II wojną światową odrestaurowanym hangarze 2. Pułku Lotniczego. Zwiedzanie z przewodnikiem dostarczyło uczniom wielu wrażeń. Mogli oni poznać historię lotnictwa, ciekawe losy polskich lotników oraz zobaczyć unikatową kolekcję samolotów z różnych okresów. Oglądane statki powietrzne z pewnością  pobudziły i rozwinęły wyobraźnię dzieci i  przyczyniły się do  zrozumienia zawiłych dziejów Lotnictwa Polskiego. Uczniowie dowiedzieli się czym jest np. silnik lotniczy jako dzieło inżynierskie i jaki miał on wpływ na rozwój cywilizacji. Mogli wejść do wnętrza samolotu wojskowego i zobaczyć elementy jego wyposażenia, uzbrojenie oraz wiele pamiątek po wybitnych polskich lotnikach. Podczas warsztatów modelarskich każdy uczestnik wycieczki samodzielnie złożył model samolotu. Nie było to łatwe zadanie, ale wszyscy sobie z nim poradzili. (RB)