Co warto zobaczyć w okolicach Kielc?

Wczesnym rankiem 18 maja 2022 roku, klasy 6a i 6b wraz z opiekunami wyruszyły na wycieczkę w kierunku Kielc. Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem pogłębiali swoją wiedzę poznając tajniki ludzkiego organizmu i jego funkcjonowanie poprzez udział w ciekawych, interaktywnych zadaniach.

Kolejno, udali się do Muzeum Wsi Kieleckiej. W przepięknej zielonej scenerii, w otoczeniu zabytkowych zabudowań, poznawali ciekawostki związane z dawnym życiem na wsi. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić dawną szkołę, aptekę, sklepy, chaty mieszkalne, zabudowania rzemieślnicze, stary młyn, kościółek, dwór itp

Z ogromnym entuzjazmem spotkały się warsztaty. Dla chłopców-majsterkowanie z drewna: „Domki z deseczki-jak budowano domy na dawnej wsi.” Natomiast dziewczęta wyrabiały ręcznie pachnące kremy z dodatkiem róży, lawendy i rumianku w ramach zajęć: „Częste mycie, skraca życie-czyli higiena i kosmetyka na dawnej wsi.”

Trasa wycieczki zaprowadziła uczniów do monumentalnej budowli przypominającej okręt na skale, świadka  huku armat podczas wojennych zawieruch, uroczystych uczt na cześć królów i królowych oraz tygodniowych jarmarków. Ta budowla to Zamek Królewski w Chęcinach, powstały na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu (360 m n.p.m.).

Ostatnim punktem programu była piękna posiadłość wraz z muzeum, polskiego Noblisty-Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, która pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy literackiej.

Pełni wrażeń, zadowoleni, ale bardzo zmęczeni, w późnych godzinach wieczornych uczniowie wrócili do Bochni. (MZ)