Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

Św. Augustyn

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r., aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca to data symboliczna, tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok  śmierci na siedmiu członkach 4. Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Szkoła Podstawowa nr 2 przy współpracy Stowarzyszenia „Bocheńska Dwójka” jak co roku , włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji zorganizowano XIII Konkurs Historyczny Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych oraz Konkurs Plastyczny o Żołnierzach Wyklętych. Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez Stowarzyszenie „ Bocheńska Dwójka” nastąpiło 1 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni. Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Miasta Pan Stefan Kolawiński, dyrektorzy szkół, Prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Pani Zofia Sitko, członek Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Pan Bogdan Dźwigaj, Pani Marta Gorajczyk-Woźniak pracownik IPN w Krakowie, nauczyciele, uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Szarowie wraz z opiekunami.

Zwycięzcami konkursu historycznego zostali:

  1. Bartłomiej Wrześniewski ( SP nr 2 w Bochni) ex aequo Nataniel Pacek
    ( SP nr 2 w Bochni).
  2. Weronika Kutyba (PSP w Okulicach) ex aequo Norbert Alfawicki ( SP nr 2
    w Bochni).
  3. Szymon Chrobak (SP w Nowym Wiśniczu)

Wśród prac plastycznych najlepszymi okazali się:

  1. Antonina Kokoszka (Szkoła Podstawowa w Trzcianie) ex aequo Bartłomiej Sitko (Szkoła Podstawowa w Jodłówce).
    2. Magdalena Kraj (Szkoła Podstawowa w Jodłówce).
  2. Emilia Płaneta (Szkoła Podstawowa w Okulicach) ex aequo Hanna Langer (Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni) oraz Oliwier Janicki (Szkoła Podstawowa w Nowym Wiśniczu).

W kolejnej części spotkania uczestnicy mogli wysłuchać niezwykle ciekawego wykładu pracownika Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Krakowie Pani Marty Gorajczyk-Woźniak. Na zakończenie uczniowie klas 7b i 7c wraz dyrekcją szkoły i opiekunami wzięli udział
w uroczystej Mszy Świętej, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem ostatniego dowódcy Armii Krajowej  gen. Leopolda Okulickiego.

M.S.

Skip to content