NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Umierali z ran w straszliwej męce,
Padł nie jeden, by nie powstać więcej,
Biały krzyż pozostał nad mogiłą
Po co, chłopcy? … Bo tak trzeba było!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku oficjalnie z mocą ustawy parlamentarnej. To dzień bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej. Uchwalenie tego święta to znak uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni już tradycyjnie włączyła się w wydarzenia upamiętniające Niezłomnych Bohaterów. Dzięki zaangażowaniu i pracy członków Stowarzyszenia „Bocheńska Dwójka” zorganizowano konkursy oraz prelekcję tematyczną. Wszystkie przedsięwzięcia odbywały się pod patronatem Burmistrza Miasta Bochnia.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 24 lutego, kiedy to został przeprowadzony Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów szkół podstawowych. Przeprowadzono również Konkurs Plastyczny oraz Konkurs Muzyczny. Celem tych przedsięwzięć była popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna.

1 marca o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom w konkursach. Wydarzenie to uświetnił swoją obecnością Zastępca Burmistrza Miasta Bochnia Pan Robert Cerazy, który w imieniu Włodarza Miasta gratulował osiągnięć i wręczał nagrody. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w podjętych przedsięwzięciach i życzymy dalszych sukcesów.

O godz. 10:30 miał miejsce okolicznościowy wykład pt. „Odyseja Żołnierzy Wyklętych” Pana Dariusza Gorajczyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Wśród słuchaczy byli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Liczba uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania. Dzięki formie hybrydowej wykładu udało się zgromadzić ponad 600 zainteresowanych. Szerokie audytorium stanowili uczniowie oraz opiekunowie naszej szkoły, a także licznie zgromadzeni współuczestnicy z następujących placówek: Szkoła Podstawowa w Rajbrocie, Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej, Zespół Placówek Oświatowych w Trzcianie, Szkoła Podstawowa
w Leszczynie, Szkoła Podstawowa w Królówce, Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie, Szkoła Podstawowa w Wojakowej, Szkoła Podstawowa w Kamionce, Szkoła Podstawowa w Krynicy Morskiej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bochni, Szkoła Podstawowa nr 7 w Bochni, I Liceum Ogólnokształcące w Bochni,
II Liceum Ogólnokształcące w Bochni oraz Zespół Szkół nr 1 w Bochni.
Obchody tego dnia zakończyła uroczysta Msza święta w intencji żołnierzy powojennego podziemia
w bocheńskiej Bazylice oraz okolicznościowe przemówienia przy pomniku gen. L. Okulickiego.

Fundatorzy nagród w tegorocznych konkursach: Burmistrz Miasta Bochnia oraz Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka”.

Fotorelacja z Mszy św. oraz obchodów przy pomniku gen. L. Okulickiego jest autorstwa pana Wojciecha Salamona.