„Warszawa da się lubić …”

Słowa tej znanej piosenki mogą w pełni oddać nastroje uczniów z klas 6 b i c, którzy w dniu 13 czerwca odwiedzili stolicę. Mimo bardzo wczesnej pory humory i aura dopisywały a uczestnicy wycieczki
z ciekawością rozpoczęli zwiedzanie od spaceru Parkiem Saskim pod Grób Nieznanego Żołnierza
na Placu Piłsudskiego, dalej ulicą Nowy Świat  doszliśmy pod pomnik Mikołaja Kopernika i Adama Mickiewicza, zwiedziliśmy kościół Trzech Krzyży i św. Anny. Na Placu Zamkowym patrząc na ten okazały budynek i Kolumnę Zygmuntawysłuchaliśmy kolejnej ciekawej opowieść, która przeniosła nas w odległe wieki historii Polski. Przechodząc obok archikatedry św. Jana Chrzciciela dotarliśmy na Rynek , gdzie spotkaliśmy znanego kataryniarza Jana, dzięki któremu mogliśmy wysłuchać  przedwojennej warszawskiej muzyki.

Wyjątkowym akcentem naszej  podróży była wizyta w Teatrze Capitol na multimedialnym  musicalu „Kongo”. Obejrzeliśmy piękny spektakl zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej dotykający problemów społecznych , z którymi młodzi ludzie mogą się zetknąć w swoim otoczeniu.

Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w Cytadeli Warszawskiej. Położonana wysokim brzegu Wisły zajmuje w historii Polski miejsce szczególne, będąc jednym z najważniejszych świadectw walk i cierpień narodu polskiego w epoce zaborów.Zlokalizowane na terenie twierdzy zbudowanej
w latach 1832-1836
z rozkazu cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego muzeum, zawiera bogatą kolekcję zbiorów historycznych z tamtego okresu, dzieł malarzy przybliżających minione wydarzenia trudnejhistorii naszej Ojczyzny.

Ostatnim etapem naszej wędrówki była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej nzaproszenie Pana Stanisława Bukowca – posła z Bochni. Poczuliśmy zapach wielkiej polityki, a pytania, które zadawali uczniowie sprawiły, że mają zadatki na przyszłych ministrów.

Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki, chociaż mocno zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować naszemu Panu Dyrektorowi, który przejął rolę przewodnika, za  moc wiadomości i ciekawostek, które wzbogaciły naszą wiedzę nie tylko historyczną, oraz Pani wicedyrektor za troskę i opiekę nad uczniami.(AO)

Skip to content