WYCIECZKA DO MIEJSC PAMIĘCI…

Wizyta w wyjątkowym Miejscu Pamięci, przesiąkniętym cierpieniem niewinnych ofiar jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, w którym tradycyjnie uczestniczą uczniowie klas ósmych naszej szkoły. 15 listopada młodzież klas 8 a, b, i c pod opieką swoich wychowawców brała udział w szczególnej lekcji historii na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.

Stojąc pod cynicznym napisem ARBEIT MACHT FREI i wpatrując się w przestrzeń za bramą wysłuchali historii powstania obozu i bezwzględnej polityki eksterminacji i ludobójstwa realizowanej przez III Rzeszę. W trakcie zwiedzania bloków będących świadkami bestialstwa w zadumie i ciszy słuchali o codziennym życiu obozowym, selekcjach, eksperymentach medycznych, nadludzkiej pracy, głodzie, chorobach, egzekucjach, komorach gazowych … Na dziedzińcu bloku 11 – bloku śmierci, ze łzami w oczach i w cichej modlitwie, oddali hołd wszystkim, którzy tu zginęli. Z każdą chwilą spędzoną na terenie obozów Auschwitz I i Auschwitz II wzrastały emocje i przerażenie, ale nasuwało się też pytanie: Jak człowiek człowiekowi mógł zgotować takie piekło …? Dramat autentycznego miejsca naznaczonego cierpieniem niewinnych ofiar sprawiło, że ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci uczniów i skłoni do refleksji, aby ta historia już nigdy się nie wydarzyła.

Przed przyjazdem do Oświęcimia mieliśmy także okazję obcować ze sztuką w Muzeum Zamkowym w Pszczynie należącym do najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Historia pałacu sięga średniowiecza, jednak jego obecna szata jest neobarokowa i posiada około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. Dzięki temu obejrzeliśmy wspaniałe komnaty, sypialnie, łazienki, obrazy, porcelanę oraz trofea myśliwskie, tak jak wyglądały za czasów księcia Hochberg v Pless. Ostatnim etapem naszej podróży była wizyta w Bazylice w Wadowicach, miejscu szczególnym dla Jana Pawła II, spacerkiem przeszliśmy ulicą Kościelną przed dom Karola Wojtyły, by pełni wrażeń, refleksji i niezapomnianych doznań wrócić do naszych domów.

{phocagallery view=category|categoryid=380|limitstart=0|limitcount=0}