Przystanek ….Toruń

 

Toruń to miasto obfitujące w liczne atrakcje i  zdaniem uczniów klasy 6a i 6b  powinno się  znaleźć na liście wartych do odwiedzenia miast w Polsce. Zwiedzanie Torunia  to czas co najmniej 3 dni, by na spokojnie poznać ogromną liczbę zabytków . Uczniom klasy 6a i 6b udało się wyjechać na dwudniową wycieczkę do Torunia dzieki dofinanowaniu otrzymanym z programu Ministra Edukacji
i Nauki „Poznaj Polskę”,
w wysokości  80% całkowitego kosztu wycieczki.

Miasto ma swój niepowtarzalny urok. Potrafi oczarować i zachwycić.

Spacerując uliczkami Starego i Nowego Miasta podziwialiśmy zarówno piękną architekturę, jak i okazałe gotyckie zabytki. Bogato zdobione, kolorowe kamienice sąsiadujące z monumentalnymi kościołami zrobiły na nas ogromne wrażenie. Znajdują się tam również  ruiny zamku krzyżackiego czy fragmenty murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą. Według legendy ten, kto zdoła utrzymać równowagę opierając się plecami  o ścianę wieży, ma nieskazitelnie czyste sumienie.

W Domu Legend Toruńskich, który był następnym etapem zwiedzania nie tylko poznaliśmy dawne historie związane z Toruniem, ale nawet staliśmy się się bohaterami wielu z nich . Toruń to miasto najsłynniejszego polskiego astronoma, o jego życiu i  działalności dowiedzieliśmy się zwiedzając Dom Mikołaja Kopernika mieszczący się w średniowiecznej kamienicy, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników.

Podczas pobytu w Toruniu odwiedziliśmy również Muzeum Piernika,  gdzie goście indywidualni jak
i grupy zorganizowane mogą zobaczyć jak wyglądało wypiekanie pierników w średniowieczu i w XIX wieku
. Mieliśmy też okazję posmakować kilka z nich, tradycyjnych i pachnacych korzennymi przyprawami.

Zmęczeni spacerowalismy wzdłuż Wisły – Bulwarem Filadelfijskim, odpoczywaliśmy wśród zieleni, bawiąc się i chłonąc atmosferę tego wspaniałego miasta. Wieczorem nie przegapiliśmy  multimedialnego pokazu przy fontannie Cosmopolis – która swoją konstrukcją nawiązuje do słynnego dzieła  Mikołaja Kopernika .

(MZ)

 

Skip to content