W Forcie Wapiti

W dniu 13 września uczniowie klas II c i III c byli  na wycieczce w Wiosce Indiańskiej- „Fort Wapiti”
w Zalasowej. Miejscowość ta jest przepięknie położona na wzgórzach Pogórza Ciężkowickiego
z widokiem na Pasmo Brzanki. Zwiedzanie wioski, która jest równocześnie muzeum i skansenem kultury Indian Ameryki Północnej rozpoczęło indiańskie powitanie, którego nauczył dzieci pan przewodnik. Uczniowie zdobyli wiele wiadomości na temat życia i zwyczajów Indian. Zwiedzili tradycyjne namioty- tipi, zobaczyli indiańskie stroje, instrumenty, sprzęty codziennego użytku, broń, w tym łuki, słynne tomahawki, maczugi. Obejrzeli też unikalną wystawę XIX wiecznego rękodzieła Indian. Następnie wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w grach i zabawach indiańskich takich jak: strzelanie
z łuku do tarczy, rzucanie włócznią i dzidą, polowanie na bizony, pokonywanie toru przeszkód.
W trakcie wycieczki dzieci nauczyły się także tańca aligatora i pieśni ducha ognia. Wszyscy wzięli udział
w warsztatach rękodzieła, wykonując z koralików swój indiański naszyjnik. Była również okazja do pomalowania sobie twarzy w oryginalne wzory.  Na koniec uczestnicy naszej wyprawy dokonali atrakcyjnych zakupów w indiańskim sklepiku. Większość dzieci kupiła naszyjniki, bransoletki, amulety, „łapacze snów” oraz tomahawki, dzidy z piórami, a niektórzy nawet łuki.

 Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała również swobodnym zabawom w Indian. Wycieczka była niezwykle udana, a uczniowie klas II i III c zmęczeni i zadowoleni wrócili do domu. (RB)

Skip to content