Wycieczka do Zagrody na Jędrzejówce

We wtorek 14 listopada uczniowie klasy I a i III c byli na wycieczce w Laskowej. Wieś ta jest malowniczo położona w dolinie rzeki Łososia w Beskidzie Wyspowym. To wyjątkowe miejsce dla każdego, kto będąc ciekawym przeszłości regionu gotów jest zobaczyć i doświadczyć dawnego życia na wsi.

Celem wycieczki była wizyta w Zagrodzie na Jędrzejówce, która działa przy największym prywatnym skansenie w Małopolsce. Skansen ten to kolekcja etnograficzna tworzona wiele lat przez Barbarę
i Krzysztofa Jędrzejek z Laskowej.
Właściciele zgromadzili bogatą kolekcję dziewiętnastowiecznych drewnianych obiektów charakterystycznych dla wiejskiej zabudowy tego regionu Polski.

W Zagrodzie przyjęto nas bardzo serdecznie i jak nakazuje staropolska tradycja powitano słodkim poczęstunkiem- domowymi racuszkami i herbatą. Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty we młynie ze Żmiącej, gdzie zobaczyliśmy prawdziwe młyńskie koło poruszane strumieniem wody. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta w kuźni z Michalczowej oraz możliwość spróbowania swoich sił z młotem
i kowadłem.
Ciekawym miejscem była również jednoizbowa chata, która została umeblowana
i ozdobiona rękodziełem ludowym. Uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi, że mieszkało w niej 10 osób, a w drugiej części domu żyły zwierzęta hodowlane.
W zagrodzie można było zobaczyć także zabytkowe spichlerze z Laskowej, Kamionki Małej oraz podziwiać drewniane kapliczki, pasiekę
z kolekcją uli czy rekonstrukcję barci w potężnym dębowym pniu.
Wszystkie odwiedzone przez uczniów obiekty odzwierciedlają kulturę i historię dawnych mieszkańców Laskowej i okolic. Pani przewodniczka opowiadała bardzo ciekawie, a dzieciom cały czas towarzyszyła przyjacielsko nastawiona do gości sunia Szira”- rasy berneński pies pasterski.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili w zagrodzie kózki- miniaturki, które chętnie częstowały się podawaną przez dzieci zieleniną. Następnie wszyscy udali się na spacer do pobliskiego lasu, z którego wybiegły daniele, owce kameruńskie, muflony, sarny i dwa oswojone jelenie. Wszystkie zwierzęta zostały także nakarmione.

W trakcie pobytu w Jędrzejówce był czas na swobodną zabawę na placu zabaw oraz tańce i zabawy integracyjne. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w uruchomieniu drewnianej wialni – urządzenia służącego do oddzielania ziarna od plew, dojenia krowy (oczywiście sztucznej 😉 oraz produkcji mąki na żarnach. W Jędrzejówce nie sposób się nudzić, tak więc kolejnym punktem programu było poznanie zwyczajów i wróżb andrzejkowych, a także pieczenie i dekorowanie pierniczków.

Wycieczka zakończyła się wspólnym obiadem, który wszystkim bardzo smakował. Nie zabrakło oczywiście wizyty w sklepiku pełnym ludowych pamiątek, wykonanych z materiałów ekologicznych.

Ta wycieczka była bardzo ciekawym sposobem spędzenia czasu. Dostarczyła dzieciom wielu nowych wiadomości z różnych dziedzin życia, wzbogaciła posiadane umiejętności, a także dała okazję do nawiązywania pozytywnych relacji z rówieśnikami.  (R B)

Skip to content