fabryka ozdod

13 grudnia 2017 r. uczniowie klas 2b i 3d z wychowawcami: Joanną Tabor i Sabiną Baniak oraz opiekunami Katarzyną Cygnarowicz i Sebastianem Serwińskim pojechali na wycieczkę do „Szklanej Gwiazdy” w Brzesku.

Po krótkiej prelekcji wygłoszonej przez właściciela fabryki na temat - procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych zaczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy była dmuchalnia szkła. Pracownicy fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewali szkło, a następnie ustami wydmuchiwali bańki. Kolejnym pomieszczeniem, do którego zostaliśmy zaproszeni to miejsce gdzie bombki są srebrzone od środka poprzez wytrząsanie, aby sreberko równo się rozłożyło. Następnym etapem naszego zwiedzania była pracownia zdobienia bombek. Panie malarki z niezwykłą precyzją wyczarowywały przeróżne wzory przy użyciu cieniutkich pędzelków. Wszystko ozdobione barwnym brokatem, koralikami, cekinami i innymi niezwykłymi ozdobami tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili długotrwały i trudny proces ręcznego zdobienia świątecznych ozdób. W trakcie zwiedzania fabryki dzieci uczestniczyły w warsztatach i malowały własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyły fantazyjne wzory własnego pomysłu. Była to największa atrakcja wycieczki. Dzieci mogły tym samym zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży. Po wyjściu z dekoratorni udali się do sklepu, gdzie zobaczyli bombki, które były wyprodukowane w fabryce i przygotowane do sprzedaży. Na koniec zobaczyliśmy pomieszczenie, w którym bombki są pakowane. Na pamiątkę każde dziecko zabrało do domu własnoręcznie ozdobioną bombkę. To był udany dzień i wspaniały prezent mikołajkowy. J.T.