Nauka w plenerze i młodzi detektywi w ramach Tygodnia Bibliotek!

Nauka w plenerze? Wspólne świętowanie Tygodnia Bibliotek? Czemu nie!

W ostatni czwartek (12.05) klasa 8b wraz z opiekunami wybrała się na grę miejską, podczas której odbyła się powtórka do Egzaminu Ósmoklasisty! Czy można uczyć się także przez zabawę? Młodzież udowodniła, że można!

Rozpoczęliśmy w sali 04, gdzie pierwszym punktem było rozwiązanie zadań za pomocą aplikacji Kahoot. Później każda z grup: Emilia, Natalianie, Banany oraz Makhumanie wybrali się na uliczki naszego pięknego miasta.

Przy altanie, znajdującej się na Plantach, uczniowie zmierzyli się z ortograficznym Trimino, a następnie udali się na ulicę Adama Mickiewicza, gdzie wykonali zadanie z gramatyki i ułożyli puzzle, wskazujące kolejny punkt gry. To wcale nie było proste, gdyż wiatr skutecznie uniemożliwiał tę czynność.

Przy Muzeum im. Stanisława Fischera próbie została poddana wiedza Młodych ze znajomości lektur i bohaterów. Z zadaniem poradzili sobie bez żadnych podpowiedzi, dzięki czemu mogli zeskanować kod QR i skierować swoje kroki na ulicę Krasińskiego.

Rozpoczęła się zatem wspinaczka, gdyż kolejnym punktem okazała się ulica Henryka Sienkiewicza, polskiego Noblisty. U szczytu jednego z bocheńskich wzgórz, uczniowie musieli zmierzyć się z Szyfrem Cezara. Zadanie wcale nie było proste, jednak młodzieńczy spryt sprawił, że już po chwili drużyny odkryły miejsce kolejnego etapu – amfiteatr na Uzborni.

Wśród zieleni i pięknie pachnących krzewów bzu, dotarliśmy na scenę, gdzie należało odczytać fragmenty lektur i odgadnąć ich autora oraz tytuł. Nie były to jednak zwyczajnie przygotowane kartki, a misternie i z wielkim kunsztem wykaligrafowane litery.

W tym miejscu nastąpiła krótka przerwa na lody, które ufundowała nam Szkolna Rada Rodziców. Podczas ostatniego etapu „na zewnątrz”, Młodzież musiała odnaleźć najbliższą bibliotekę za pomocą aplikacji Google Maps. Tym punktem okazała się Biblioteka Pedagogiczna!

Po przekroczeniu progu książnicy, uczniowie zostali zaproszeni do dwóch ostatnich zadań. Panie Bibliotekarki zadbały także o coś dla ciała – przygotowały dla wszystkich pyszną lemoniadę!

Drużyny zmierzyły się w ostatnim, decydującym boju. Najpierw należało odgadnąć hasła z krzyżówki XXL na podstawie biografii pisarzy i pisarek. Później przyszedł czas na kalambury, podczas których reprezentanci drużyn pokazywali rekwizyty związane z lekturami.

Ostatecznie bezkonkurencyjni okazali się Makhumanie, którzy w składzie: Natalia Gołdas, Jakub Dębosz, Michał Prokopowicz, Mikołaj Sarliński i Jan Struzik, zajęli I miejsce!

Nasza zabawa odbyła się dzięki współpracy szkolnej biblioteki z Biblioteką Pedagogiczną – serdecznie dziękujemy za miłą atmosferę i przygotowanie części zadań.

Podziękowania kierujemy także w stronę pana Dyrektora oraz pani Wicedyrektor Agnieszki Cholewy – Bajdy, którzy rozpoczęli nasze zmagania.

Dziękujemy opiekunom drużyn: pani pedagog Teresie Zaniewskiej, pani Sabinie Baniak, pani Magdalenie Cerazy i pani Iwonie Dobranowskiej.

Na koniec serdeczne podziękowania składamy na ręce Szkolnej Rady Rodziców, dzięki którym w tym upalnym dniu mogliśmy posilić się lodami.

Jak widać – uczyć można się wszędzie!

Skip to content