Grudniowa wizyta w Krakowie

W piątek 13. grudnia 2019 r. zaprzyjaźnione ze sobą klasy II c i III c pod opieka swoich wychowawców wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Celem tego wyjazdu było między innymi Żywe Muzeum Obwarzanka.

Jest to niezwykłe miejsce, gdzie dzieci miały okazję do samodzielnego wykonania obwarzanka, który po upieczeniu zabrały ze sobą. Podczas warsztatów piekarskich zdobyły nie tylko nowe umiejętności, ale też poznały historię obwarzanka- najsmaczniejszego symbolu Krakowa. Dowiedziały się skąd wzięła się nazwa – obwarzanek, z jakiej mąki się go produkuje, jakie rodzaje posypki mogą się na nim znaleźć oraz która królowa lubiła zajadać się tym krakowskim specjałem. Uczestnicy zajęć wzięli udział w konkursie z nagrodami, prezentując swoją bogatą wiedzę zdobytą podczas warsztatów, a także otrzymali dyplomy „ Czeladnik Obwarzankowy”. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta na Starym Mieście i spacer po krakowskim Rynku. Świąteczny wystrój miasta zrobił na wszystkich duże wrażenie.

Uczestnicy wycieczki zobaczyli Barbakan, Bramę Floriańską, Kościół Mariacki, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza. Mieli okazję do wysłuchania hejnału z Wieży Mariackiej oraz poznania kilku krakowskich legend – „ O dwóch wieżach”, „O rycerzach Księcia Probusa” , „ O przerwanym hejnale” . Zobaczyli też legendarny nóż wiszący w przejściu Sukiennic. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci były także zakupy pamiątek na bożonarodzeniowym kiermaszu.

Następnie wycieczka przeszła na ulicę Lubicz, do Muzeum Szopki Krakowskiej. Zwyczaj budowania szopek w okresie świąt Bożego Narodzenia wywodzi się z tradycji statycznych szopek świątecznych oraz jasełek, niegdyś wystawianych w kościołach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Pierwsze szopki powstały w połowie XIX w. Tworzyli je cieśle, murarze z podkrakowskich okolic, głównie ze Zwierzyńca. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie świąt chodzili ze swymi szopkami po domach. W 1937 r. zorganizowano I Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską, który od tej pory na stałe wpisał się w tradycję bożonarodzeniową. W tym Muzeum dzieci zobaczyły najpiękniejsze okazy sztuki szopkarskiej. Eksponaty przypominały swym wyglądem pałace z baśni, krakowskie kościoły i inne budowle znane lub nie, ale piękne i bogate w swojej formie, stylu, kolorze. Oglądanie tych niezwykłych miniaturowych budowli, dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń i było wspaniałą lekcją architektury, sztuki i historii.

{phocagallery view=category|categoryid=400|limitstart=0|limitcount=0}

Skip to content