140 lat

20 grudnia 2016 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im.K.Brodzińskiego obchodziła w sposób niezwykle uroczysty jubileusz 140-lecia istnienia. Dzień ten był zwieńczeniem wielotygodniowych przygotowań zainicjowanych przez Pana Dyrektora Zbigniewa Solaka.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Bochni, na czele z Panem Burmistrzem Stefanem Kolawińskim, a także wielu instytucji lokalnych, kombatanci, nauczyciele emeryci, cała społeczność szkolna oraz rodzice. Obchody rozpoczęła msza święta w Bazylice św.Mikołaja, następnie w Oratorium św.Kingi miały miejsce główne uroczystości jubileuszowe. ,,Szkoła – jak wielki pomnik z kamienia…”-tymi słowami rozpoczęli uczniowie niezwykle wzruszający, a także pełen śpiewu (zarówno uczniów jak i nauczycieli) program artystyczny, w którym przeplatała się przeszłość z teraźniejszością. Scenki historyczne, zagrane w strojach teatralnych, przypomniały odległe początki placówki, a prezentacje multimedialne, wiersze i teksty prozatorskie pięknie wygłoszone przez uczniów kreśliły współczesny obraz szkoły, zaznaczając niezwykłą rolę kolejnych dyrektorów w jej rozwoju i osiąganiu sukcesów. Niezwykłe wrażenie wywarł wspaniale odtańczony przez uczniów polonez, a także wyrecytowany na koniec spektaklu ,,Poemat o Dwójce ” autorstwa Pani Agaty Smoter. Po głównych uroczystościach udano się do szkoły, gdzie goście mogli obejrzeć, przygotowaną na obchody jubileuszowe, Stałą Ekspozycję Klubu Historycznego im.gen.Stefana Roweckiego –Grota przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej –Oddział w Bochni. Każdy z gości otrzymał niezwykłą pamiątkę w postaci grafiki absolwenta szkoły Dominika Zwierniaka, przedstawiającej budynek oraz portret patrona szkoły-Kazimierza Brodzińskiego. Uroczystości zakończyły się wspólnym poczęstunkiem oraz złożeniem życzeń świątecznych z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

(MI) Marta Michniak