krakow

Dnia 4 i 12 maja 2017 roku klasy czwarte oraz V B wybrały się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę do Krakowa. Przewodnikiem był pan dyrektor Zbigniew Solak, który wybrał niezwykle ciekawe atrakcje turystyczne i w zajmujący sposób o nich opowiadał, wprowadzając uczniów w historię i tradycję tego królewskiego grodu.

Głównym punktem zwiedzania była Katedra Wawelska wraz z kryptą oraz wyjście na Wieżę Zygmuntowską w celu obejrzenia dzwonu Zygmunt, gdzie uczniowie nie omieszkali dotknąć jego serca i wypowiedzieć, zgodnie z tradycją, życzenie. Uczniowie wzięli również udział w ciekawych warsztatach w Kamienicy Hipolitów będącej jedną z atrakcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Niezwykłe było to, że gospodarzem witającym turystów okazał się kot Hipolit zatrudniony jako pracownik muzeum, który z wielkim spokojem poddawał się głaskaniu przez kolejne zachwycone osoby. W czasie zajęć dzieci poznały wygląd kamienicy, tradycje, i zwyczaje mieszczańskiej rodziny z XIX wieku. Niespotykaną atrakcją była możliwość obserwowania w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła eksperymentu z wahadłem Foucaulta pokazującego dowód na obrót Ziemi wokół własnej osi. W tym kościele uczniowie obejrzeli również kryptę, w której mieści się Panteon Narodowy Polaków. Na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli ruchomy zegar z XV wieku grający melodię z wieku XVI. Wycieczka poszerzyła wiedzę historyczną naszych uczniów, zapewniła niezwykłe atrakcje, które na pewno niejednokrotnie będą wspominać.