ANDRZEJKI – 29 listopada

Tego dnia wszystkie przerwy w bibliotece były oblegane przez uczniów, a to za sprawą szklanej kuli, która wróżyła przemawiając cytatami z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Natomiast wieczorem, odbyło się spotkanie, na które przybyli uczniowie z klas 4a, 4c, 5a, 6a i 6c. W atmosferę tego wyjątkowego dnia wprowadziła krótka bajka przedstawiająca tradycje i zwyczaje andrzejkowe.

Potem uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie ułożyć puzzle, na podstawie których opowiadali o historii tego święta. Następnie nadszedł najbardziej oczekiwany moment – czas zabaw. Podczas spotkania każdy uczestnik stworzył własną książeczkę, w której zapisywał, co przyniesie mu los. Uczniowie z wielkim entuzjazmem uczestniczyli w proponowanych wróżbach. Nie zabrakło lania wosku, przepowiedni, kto kim zostanie w przyszłości, rzucania grosikiem do wody, wróżenia z kart i kubeczków, przebijania serc szpilką, wychodzenia butów za próg, kręcenia kołem fortuny i wielu, wielu innych magicznych zaklęć i wróżb. Na zakończenie przeczytaliśmy pełną grozy opowieść Agnieszki Stelmaszyk „Upiorne andrzejki”. Wspólne wróżenie było doskonałą okazją do tego, by zapoznać się z ludową tradycją andrzejkową, a także by dobrze się bawić. Był to dzień czarów i magii… oczywiście z zastrzeżeniem, że jest to tylko i wyłącznie forma dobrej zabawy.

{phocagallery view=category|categoryid=391|limitstart=0|limitcount=0}